نکاتی در ویژگی‌های سبکی دورة مغول (بخش دوم) (تقریرات مرحوم استاد فروزان‌فر در سال تحصیلی 36-1335 ش)

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

استاد مدعوّ دانش‌گاه آزاد اسلامی ـ واحد رودهن.

چکیده

نوشته­ای که ملاحظه می­فرمایید بخش دوم از تقریرات استاد فروزان­فر در سال 36-35 در دانشگاه تهران است که جناب آقای دکتر اسماعیل حاکمی بازنویسی و تنظیم آن را بر دوش همت گرفته­اند. این یادداشت­ها شامل نکاتی در مورد تأثیرات فرهنگ و نیز الفاظ مغولی بر آثار قرن هفتم به بعد، نکاتی دربارة تأثیرات تصوف و عرفان بر شعر و نثر و نیز آثاری است که دین و نژاد می­تواند بر ادبیات و فرهنگ داشته باشد.
در نقل سخنان مرحوم استاد فروزان­فر همانند بخش نخست، ترجیح داده­ایم شیوة محاوره­ای استاد و اصالت آن حفظ شود. بدیهی است که مطالب شفاهی ایشان حوزه­ای سیال را در بر می­گیرد. به  همین دلیل اشارات ایشان ابعادی متفاوت و متنوع دارد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

On Stylistic features of Mongols period (second Part)

نویسنده [English]

  • Ismaeil Hakemi
چکیده [English]

This piece of writing is the second part of late Dr Forozanfar’s lectures given at TehranUniversity in 1335, compiled and revised by Dr Hakemi. The notes discuss various issues such as the impact of Mongols culture and dictum on the works from the 7th century onwards; the influence of Sufism and mysticism on the prose and poetry, also the impact of the Race and Religion on Literature and Culture of the époque.
In narrating Dr Forozanfar's words attempt is made to remain true to his multi dimentional references.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Stylistics
  • Poetry
  • and Prose in Mongols' period؛ the impact of Sufism
  • Religion
  • and Race on Culture and Literature
تقریرات مرحوم استاد فروزان فر در سال تحصیلی 36-1335 ش.##